معرفی رشته پرستاری

تاریخچه پرستاری در دنیا:
 
پرستاری مدرن درقرن 19 میلادی در آلمان و بریتانیا شروع شد و در سال 1900 در سراسر جهان گسترش یافت. پرستارانی که در مراکز مذهبی با انگیزه‌های مذهبی در حال آموزش دیدن بودند رفته رفته قواعد سختگیرانه پزشکی و سلامت و مراقبت علمی را می‌آموختند که توسط پزشکان تدریس می‌شد.

تاریخچه پرستاری در ایران:

پرستاری حرفه‌ای در ایران برگرفته از پرستاری حرفه‌ای در کشورهای اروپایی است، اولین بار در سال 1294شمسی میسیونرهای مذهبی در ارومیه مدرسه پرستاری تأسیس کردند و این شیوه بعدها به سایر شهرهای ایران نیز گسترش یافت.

در سال 1373 برنامه کارشناسی رشته پرستاری در راستای آموزشی جامعه نگر تدوین و در سال 1374 برنامه به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی رسید. پس از تشکیل شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی در وزارت بهداشت درمان و آمورش پزشکی این برنامه تحت نظارت کامل وزارت خانه قرار گرفت. و بعد از پی‌گیری فعالان پرستاری اساسنامه قانون نظام پرستاری در 21 مرداد 1380 تصویب شد  اما هم اکنون امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته پرستاری یکی از نقاط قوت این رشته تحصیلی می باشد.

برنامه آموزشی دوره کارشناسی پیوسته رشته پرستاری: 

مقطع کارشناسی 130 واحد درسی را دربرمی گیرد که 22 واحد درسی مربوط به دروس عمومی،15 واحد درسی مربوط به دروس پایه ،54 واحد درسی مربوط به دروس تخصصی ،18 واحد درسی مربوط به دروس کار آموزی و 21 واحد هم به دروس کارآموزی درعرصه اختصاص دارد. دروس دانشگاهی پرستاری به دو دسته تقسیم می شود. دروس علوم پایه و دروس تخصصی

دروس علوم پایه شامل انگل شناسی، میکروب شناسی، بیوشیمی، ایمونولوژی ، فیزیولوژی، تشریح، آمار حیاتی مقدماتی، تحقیق در پرستاری و فناوری اطلاعات در پرستاری می باشد.

دروس تخصصی شامل تغذیه و تغذیه درمانی، اپیدمیولوژی، روانشناسی، داروشناسی، زبان تخصصی، فرآیند آموزش بیمار، اصول و مهارت های پرستاری، اخلاق پرستاری، پرستاری سلامت فرد و خانواده، جامعه و محیط، بررسی وصعیت سلامت، پرستاری مادران و نوزادان، مفاهیم پایه پرستاری، پرستاری بزرگسالان و سالمندان، مراقبت های پرستاری در منزل، مراقبت های جامع پرستاری در بخش های ویژه، پرستاری اورژانس در بحران ها، پرستاری کودکان، پرستاری روان و اصول مدیریت خدمات پرستاری می باشد.

وظایف پرستاران: 

پرستاران یکی از اعضای بسیار مهم در کادر و تیم پزشکی و مراقبتی و بهداشتی می باشند و نقش های بسیاری از جمله نقش های مراقبتی ، درمانی ، حمایتی ، مشاوره ای ، مدیریتی و دارند.در رابطه با وظایف هایی که پرستاران بر عهده دارند نیز لازم است بدانید که یاری نمودن به پزشکان و سایر کادر بیمارستان، ثبت مشخصات بیمار در پرونده ی پزشکی و همچنین ارائه گزارشات پرستاری،همکاری با بخش های مختلف بیمارستان،دادن داروها ی بیمار مطابق به دستورات پزشک معالج، انجام دادن کارهای تزریقاتی ، تزریق خون ، تمیز کردن و پانسمان زخم های بیماران و از جمله وظایفی است که پرستاران بر عهده دارند.

خصوصیات و ویژگی های لازم:

برای موفقیت در رشته پرستاری (به دلیل ارتباط با بیماران ) داشتن ویژگی های نظیر توانایی ذهنی و جسمی مناسب، صبر و همدردی و حس دلسوزی،احترام و داشتن برخورد مناسب با بیماران ،حفظ آرامش در شرایط بحرانی ، علاقه و تمایل قلبی برای کمک به دیگران و لازمه این رشته است.
 
ادامه تحصیل:
 
اولین و موجه ترین دلیل برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری، سطح کاری و افزایش دانش فردی شما می باشد و البته با ادامه تحصیل در مقطع دکتری می توانید در حیطه های فعالیتی مسئولیت هایی مانند سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان را برعهده بگیرید. همچنین می تواند به عنوان اعضای هیات علمی در زمینه آموزشی فعالیت نمایند.

داوطلبان با کارشناسی پرستاری می توانند در مقطع ارشد در رشته هایی مانند آموزش بهداشت،ارگونومی، علوم تغذیه،علوم بهداشتی در تغذیه، فیزیولوژی، اکولوژی انسانی، تکنولوژی گردش خون، مدیریت توانبخشی، مدیریت خدمات بهداشت درمانی و.... شرکت کنید.

گرایش های رشته ارشد پرستاری شامل:

روان پرستاری، داخلی جراحی، سلامت جامعه، پرستاری کودکان، مراقبت ویژه نوزادان، پرستاری توانبخشی، مراقبت ویژه، پرستاری سالمندی، مدیریت پرستاری، پرستاری نظامی، پرستاری اورژانس جز گرایشه ای ارشد پرستاری می باشذ و متقاضیان برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در هر گرایشی که تحصیل کرده باشند می توانند در مقطع دکتری پرستاری ادامه تحصیل دهند.

محیط کار و آینده شغلی:
 
شرایط محیط کار پرستار بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراکز درمانی که در آن مشغول می باشد، دارد مثلا یک پرستار که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان یا بخش داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار با هم تفاوت دارند. پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد، دکتری ) و سابقه کار، در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود .همچنین می تواند به صورت پرستار خصوصی نیز کار کند.
رشته پرستاری جز رشته هایی است که از همان دوران دانشجویی فرد وارد بازار کارشده و مشغول به کار می شود مگر اینکه کسی خودش نخواهد کار کند، بنابراین اگر می خواهید زود استخدام بشوید و شغل و حقوقتان تضمین باشد پرستاری بهترین رشته است. درآمد یک پرستار بستگی به محل استخدام، پست های بیمارستان، ساعت شغلی و موقعیت جغرافیایی دارد. پرستار می تواند در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی کار کند.


تاریخ به روز رسانی:
1399/05/27
تعداد بازدید:
92
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
آدرس: استان فارس - شهرستان آباده - ابتدای بلوار بوعلی - ساختمان انتهایی شبکه بهداشت و درمان - دانشکده پرستاری حضرت زهرا (س)
کد پستی:7391983688
تلفن:
987144361280+
 987144349592+
پست الکترونیک: abadnurse@sums.ac.ir
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشکده پرستاری حضرت زهرا(س) شهرستان آباده می باشد.
افراد https://www.sums.ac.ir
Powered by DorsaPortal