آباده:

پيشينه تاريخي :
ويژگيهاي تاريخي: به استنادكاوشهاي باستان شناسي پيشينه سكونت در محدوده فعلي شهرستان آباده به هزاره اول قبل از ميلاد بر مي گردد. آثار به جا مانده از دوره ساسانيان همانند قلعه باستاني ايزدخواست و قصر بهرام در سورمق شواهد مطمئني از شكوفائي فرهنگ و تمدن در اين گستره جغرافيايي مي باشد. قطعاً در دوره صفويه و ابتداي حكومت زنديه همزمان با حضور شاه اسماعيل سوم شهر آباده در مسير جديدي از پيدايش ويژگيهاي شهرنشيني قرار گرفته واولين ساخت و سازها با جلوه گاههاي يك شهر شرقي در آباده ايجاد شد. طي سالهاي 1302و 1304 فرمانداري و شهرداري آباده موجوديت مستقل سياسي اين شهرستان تجلي يافت .
آباده كلمه فارسي است اصل اين كلمه از واژه آباد گرفته شده و در زبان پهلوي به معناي داير- برقرار – باصفا مي باشد .

زبان مردم اين شهرستان عموماًفارسي سليس مي باشد. در خصوص فرهنگ شهرستان آباده بايد گفت كه شهرستان آباده رابيشتر با فرهنگ و هنرش مي شناسند و از ساليان دور شهره استان و كشور بوده است . فرهنگي كه در آن عشق به ميهن، كشور و علم آموزي موج مي زند و از ميان اين فرهنگ مردمان فرهيخته اي به پا خواسته اند كه در دانشگاههاي مهم كشور و دنيا نام پر آوازه آنان را نيك به ياد دارند و از خدمات برجسته فكري و انديشه اي آنان بهره هاي فراوان مي برند. ذهن فرد فرد مردمان اين ديار نمايشگاه شعر و ادب و فرهنگ و انديشه رامحترم مي شمارند، فوق العاده به فرهنگ و زبان خود متعصبند، بسيار ميهمان نواز،خونگرم و صميمي اند .

شهرستان آباده در شمالي ترين نقطه استان فارس قرار دارد. از شمال و غرب به استان اصفهان، از جنوب به صفاشهر و از شرق به استان يزد متصل است.اين شهرستان در فاصله 270 کيلومتري شمال شيراز، 200 کيلومتري جنوب اصفهان، 190 کيلومتري جنوب غربي يزد و 528 کيلومتري جنوب شرقي شهرکرد قرار دارد. از نظر آب و هوایی این شهرستان جزء شهرستانهای سرد سیر و معتدل استان محسوب گردیده و این مهم در ساختار معماری سنتی و لباسهای محلی این منطقه قابل تامل است . از دیگر ویژگیهای این شهرستان منبت کاری بوده که شهرت جهانی دارد . ملکی و گیوه های آباده نیز در نهایت ظرافت و استحکام و دقت تهیه ودر نوع خود بی نظیر است.


اماکن تاريخي و سياحتي

1- آرامگاه خواجه عکاشه بر فراز کوه خواجو از دوره صفويه.
2- عمارت کلاه فرنگي (تاريخ ساخت 1291 ه.ق).
3- تيمچه صرافيان
4- قلعه سورمق (قاجاريه)
5- کلاه فرنگي سورمق (قاجاريه)
6- کاروانسراي شورجستان (صفويه)
7- خرفخانه سورمق و چهل زرعي از دوره صفويه
و....

 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-5-26 13:14        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ